Od lutego 2020 r, w WDK Silno trwał projekt pn. „Z szydełkiem w dłoni”dofinansowany przez Powiat Chojnice. Dziesięcioro uczestniczek spotykało się na warsztatach, prowadzonych przez p. Helenę Pawłowską, by poznać sztukę szydełkowania.

Kiedy w marcu, ogłoszona została epidemia i placówka została zamknięta dla uczestników, warsztaty w WDK w Silnie przeniesione zostały do domów. Panie zostały zaopatrzone we wszystkie materiały i mogły ćwiczyć dalej. Uczestniczki kontaktowały się poprzez messengera lub telefonicznie, przesyłały sobie wzory oraz słuchały rad dawanych przez p. Helenę.
            Pani Pawłowska przyznała, że bardzo lubi tę metodę rękodzielniczą, bo można nią wykonywać cudowne koronki, ozdoby, serwety. „Można przyozdobić choinkę własnoręcznie wykonanymi bombkami z koronki” – mówi pani Helena. Prowadząca wspominała też, że w czasie epidemii utrudnione było prowadzenie projektu przede wszystkim wśród tych pań, które z szydełkiem spotkały się po raz pierwszy „Każda z uczestniczek wykonywała inna pracę, serwetkę, koronkę, jajko wielkanocne. Trzeba było każdą czynność po kolei pokazać i wytłumaczyć, to była pewna trudność, ale często dzwoniliśmy do siebie i kontaktowałyśmy się poprzez internet. Czekamy już, by przywrócone zostały spotkania, aby dalej rozwijać swoje pasje” – powiedziała p. Helena.
            Projekt zakończony został sukcesem tym bardziej, że panie chcą spotykać się nadal, raz w tygodniu, już poza projektem i dalej ćwiczyć swoje umiejętności. Po otwarciu placówki w WDK w Silnie zostanie zorganizowana wystawa i każdy będzie mógł zobaczyć, jakie prace powstały na warsztatach oraz w czasie pobytu w domach. Zachęcamy do obejrzeć zdjęcia, które przesłały nam uczestniczki!